Kamuoliukas ir kovos menas

Kiekvienas kovos menų praktikuotojas, kuris nori tobulinti savo kovos menų įgūdžius ne tik per grupines treniruotes, bet ir laisvu laiku namuose, dažnai susiduria su keliomis problemomis. Daugumai mūsų trūksta treniruočių partnerio laisvalaikiu, ta pati problema ir su sporto erdve namuose. O kur dar laiko biudžeto klausimai turint šeimą ir darbą, kai laiko nuosekliai treniruotei namuose atsiranda itin retai, todėl tenka daryti tik mini treniruotes per pietų pertrauką darbe ar prieš einant miegoti… Būtent dėl šios priežasties mano namuose mėtosi keletas lauko teniso kamuoliukų. Pora tokių kamuoliukų visada keliauja su manimi kuprinėje. Taigi, noriu papasakoti, kaip kamuoliukas gali tapti geriausiu kovos menų praktikuotojo draugu.

Reakcija ir akių-rankų koordinacija

Kada paskutinį kartą mėtėte ir gaudėte kamuoliuką? Puikiai žinoma, kad kovos menuose labai svarbus reakcijos greitis bei akių-rankų koordinacija. Būtent šie dalykai ir lavėja mėtant bei gaudant kamuoliukus. O metodų ir būdų yra daugybė, užtenka tik pasitelkti vaizduotę. Štai keletas jų.

Galima mėtyti kamuoliuką į sieną ir gaudyti jam atšokus. Kuo mažesnis atstumas tarp jūsų ir kamuoliuko ir kuo stipriau mesite, tuo bus sunkiau. Judėjimui naudokite kovos menų žingsnelius. Nepamirškite ir nedominuojančiosios rankos. Arba tiesiog meskite dešine, gaudykite kaire, meskite kaire ir gaudykite dešine. Per lengva? Pabandykite tupėdami – intensyvus „žąselės“ eisenos variantas. Vis dar nuobodu? Mėtykite du kamuoliukus, vienu metu rankose galite laikyti tik vien kamuoliuką – pagavus metame kuo greičiau ir jau gaudome atšokusį…

Ar mokate žongliruoti? Dviem kamuoliukais viena ranka, trimis kamuoliukais? Verta pasimokyti – tikrai pagerinsite akių-rankų koordinaciją.

Gal būt leidžiate laiką su draugu, jaunesniu broliuku ar sesute, savo vaiku? Galite pasimėtyti kamuoliuku įvairiais būdais – ir smagiai, ir naudingai (abiems pusėms) praleisite laiką. Galima mėtytis dviem kamuoliukais pakaitomis: abu metate po kamuoliuką vienas kitam, pagavę kuo greičiau metate vėl, pralaimi tas, kuris nepagauna kamuoliuko arba nesuspėja išmesti savo kamuoliuko prieš pagaudamas jūsų mestąjį. Eksperimentuokite su distancija, kaire ir dešine rankomis, arba mėtykitės dviem kamuoliukais vienu metu, taip abi rankos turės gaudyti vienu metu. Puiki praktika reakcijai, akių-rankų koordinacijai ir dėmesio koncentracijai.

Rankų jautrumas spaudimui

Kamuoliuko pagalba galima pagerinti savo Wing Chun lipnių rankų (Chisao) techniką ir treniruojantis be partnerio. Kaip? Lipnių rankų technikoje labai svarbus dalykas yra rankų, dilbių jautrumas spaudimui – pasinaudodami šiuo jautrumu galime nuspėti oponento veiksmus ir juos kontroliuoti. Čia į pagalbą ir ateina kamuoliukas: pabandyk suspausti kamuoliuką tarp dilbių ir paritinėti pirmyn, atgal, aplink vieną dilbį, aplink kitą… Atrodo paprasta? Pabandyk pats.

Siekiame sklandžios kontrolės, gebėjimo ridenti kamuoliuką lėtai ir greitai, keisti kryptį. Kai vienas kamuoliukas nebeteikia pakankamo iššūkio, galima bandyti tą patį atlikti su dviem kamuoliukais vienu metu, lavinant kojų žingsnelius, stovint „raitelio“ stovėsenoje, stovint ant vienos kojos, vaizduotė vienintelis limitas. Kurį laiką laisvalaikiu pasipraktikavus pastebimai pagerėja dilbių jautrumas spaudimui bei gebėjimas koordinuoti kairę bei dešinę rankas. Šie įgūdžiai vėliau labai praverčia atliekant lipnių rankų pratimus su partneriu.

Taikinys

Naudojant lauko teniso kamuoliukus galima pasigaminti įvairių taikinių smūgiavimui bei reakcijai lavinti. Savikaina maža, o ir vietos neužima bei nekelia didelio triukšmo.

Vienas iš variantų tiesiog pasikabinti kamuoliuką barzdos aukštyje ant virvelės. Treniruotis su tokiu laisvai kabančiu kamuoliuku galima dvejopai. Visų pirma, judėdamas didelėmis amplitudėmis kamuoliukas privers naudoti kovos menų žingsnelius, o taip pat judinti viršutinę kūno dalį bei galvą – tokių būdu mokomės gynybinio judėjimo. Antru atveju kamuoliukas tarnauja kaip taikinys smūgiams, į kurį pataikyti reikės ypatingo tikslumo, mat pats kamuoliukas yra praktiškai kumščio dydžio, o jo judėjimas nenuspėjamas ir pakankamai greitas.

Antrasis variantas būtų pritvirtinti kamuoliuką iš abiejų galų, geriausiai tam tinka guma (pavyzdžiui, tokia kurią naudojame tvirtinti krovinius automobilyje). Gausime boksininkų plačiai naudojamą dvigubo tvirtinimo kriaušę (double-end bag). Puikus įrankis treniruoti smūgių kombinacijas ir refleksus – atšoka po kiekvieno smūgio atgal, todėl negalime tinginiauti ir turime pasitikti kitu smūgiu, blokuoti ar pasitraukti iš kelio. Galima tokiu būdu pasikabinti ir keletą kamuoliukų skirtingame aukštyje – akių, gerklės, saulės rezginio…

Dar vienas įdomus variantas yra pririšti kamuoliuką guma prie kepuraitės, maždaug per ištiestos rankos atstumą. Kaskart smūgiavus kamuoliukas visu greičiu skrenda jums tiesiai į veidą, todėl turite maksimaliai koncentruoti savo dėmesį ir spėti atlikti smūgius. Puikiai lavina refleksus ir akių-rankų koordinaciją. Šiek tiek rizikuojate įsistatyti mėlynę paakyje, bet užsiėmimas tikrai įtraukiantis.

Savimasažas

Intensyviai treniruojantis įvairiose kūno vietose susikaupia įtampa, pasireiškianti sustandėjusiais raumenimis, sumažėjusiu mobilumu, skausmu. Šiuo atveju kamuoliukas gali pasitarnauti kaip savimasažo priemonė. Daug dirbote prie kovos menų žingsnelių ir pėdos jaučiasi pavargusios? Kelios minutės kamuoliuko paritinėjimo prispaudus jį prie žemės basa pėda suaktyvins kraujotaką bei atpalaiduos. Šiek tiek pertempėte užpakalines kojų dalis per vakarykštę treniruotę? Pečiai jaučiasi pervargę? Savimasažas su kamuoliuku gali būti nebloga ir greita alternatyva kitiems terapiniams metodams.

Reziumė

Esant pakankamai noro tobulėti kovos menų srityje bei pasitelkus šiek tiek fantazijos net ir paprastus kasdienius daiktus bei situacijas galime išnaudoti kaip treniruotės įrankį bei progą lavintis. Taigi, dabar pat susirandame ar įsigyjame bent vieną lauko teniso kamuoliuką ir pasidedame matomoje vietoje. Ką gali žinoti, gal esant blogam orui ir nuobodžiaujant savaitgalio vakarą kils noras imti ir pabandyti bent vieną iš čia aptartų metodų. Perspėju – gali išsivystyti priklausomybė!