Interviu su Sifu Istvan 2005 m.

Dai Sifu Istvan Kun

Dai Sifu Istvan Kun atlieka durį lazda

2005 m. Kovo 19 – 20 dienomis asociacija pakvietė visus į tarptautinį Kung – fu seminarą Lietuvoje, kurio metu ir patyrę šios sporto šakos meistrai, ir besidomintys asmenys turėjo galimybę pasisemti patirties iš pagrindinio šio Kung-fu seminaro svečio – Dai Sifu Istvan Kun.

Meistras iš Vengrijos, kuris savo karjerą pradėjo būdamas vos 15 metų, t.y. 1989 metais. Dar jauną berniuką šiuo kovos menu sužavėjo bei paskatino užsiimti gimtajame mieste matyti filmai su populiariuoju aktoriumi Bruce Lee, kuris propagavo būtent šią sporto šaką. Jo žodžiais tariant, tai buvo toks amžius, kai tiesiog ieškojai sau laisvalaikio užsiėmimų be jokių rimtų ketinimų ateityje. Visgi šiandien rezultatai yra vertinami tarptautiniu mastu.

Dai Sifu Istvan Kun pasakojo, jog tuo metu, kai jis pradėjo užsiiminėti Wing Chun, šį kovos meną propagavo vos keletas profesionalių meistrų, tad netrukus jam atsivėrė galimybės tobulėti bei siekti mokytojo, t.y. „Sifu“ kategorijos.

Paklausėme, ko pirmiausia tikisi žmonės, atėję i Wing Chun treniruotes, kokie jų tikslai. Dai Sifu Istvan Kun išsyk paminėjo, jog svarbiausia – išmokti apsiginti gatvėje. Jei esi tvirto sudėjimo, stiprus žmogus, užpuolimo atveju nebus sudėtinga ne tik apsiginti, bet ir įveikti priešininką kumščių pagalba. Tačiau Wing Chun moko viską atlikti šiek tiek kitu būdu, tai yra koncentruojant savo jėgas bei panaudojant jas tinkamai, pasitelkiant ne tik reakciją, psichologinę ištvermę, bet ir intelektualinius sugebėjimus, loginį mąstymą. Kaip teigė pats seminaro svečias, akistata su priešininku neturi tapti susidūrimu „jėga į jėgą“ („force to force“), nes tuomet, bet kuriuo atveju liksi sužeistas. Svarbiausia, nukreipti bei užblokuoti priešininko veiksmus taip, kad jie taptų nebeefektingi, o tuomet duoti savąjį atsakymą. Čia vėlgi padeda Wing Chun mokymas: reikia žinoti silpniausias bei labiausiai pažeidžiamas žmogaus kūno vietas.

Tačiau kaip su tais žmonėmis, kurie nėra drąsūs ir nesugeba įveikti priešininko? Kaip su moteriškos lyties atstovėmis?

Dai Sifu Istvan Kun paminėjo, jog racionaliai ir apgalvotai panaudojant jėgą, galima įveikti daug stambesnį priešininką – tai pritaikoma ir moterims. Būtent jos, besimokydamos Wing Chun kovos meno įgauna įgūdžių ne tik fizine, bet ir psichologine prasme. Meistro patarimas – jeigu apsigynus ir atlikus tam tikrus skausmingus veiksmus yra galimybė pasprukti nuo priešo – būtent tai ir reikėtų nedelsiant padaryti.

Dviejų dienų seminare svečias Dai Sifu Istvan Kun įvairaus amžiaus dalyviams vedė ypatingas treniruotes, kuriose pademonstravo ne tik naujus judesius, bet ir kartu parodė sistemingos ir profesionalios treniruotės pavyzdį. Tai buvo naudinga patirtis visiems seminaro dalyviams. Kartu šis žmogus parodė ir dar kartą įrodė Wing Chun treniruočių svarbą žmogaus gyvenime.

Straipsnį parengė Agnė Jonauskaitė